Історія

У 1795 р. на українському Поділлі було відкрито православну Подільську єпархію із архієрейською кафедрою у м. Кам`янці-Подільському. Від початку, правлячий архієреї цієї великої за територією єпархії мав титул «Подільський і Брацлавський», у 1945-1954 рр. – «Подільський і Проскурівський», у 1955-1992 рр. – «Хмельницький і Кам`янець-Подільский». У 1945 р. кафедру було перенесено до м. Проскурів, який у 1954 р. отримав нову назву – Хмельницький. Протягом 1917-1959 рр. кордони адміністративно-територіальних одиниць України неодноразово змінювалися, що відбивалося і на змінах кордонів єпархій: у 50-х рр. ХХ ст. територія історичного Поділля опинилась розділеною між південними частинами Хмельницької та Вінницької областей. У 1964-1990 рр. управління Хмельницькою єпархією доручалося архієреям суміжної Вінницької. У 1993 р. на півдні Хмельницької області утворено окрему Кам`янець-Подільську єпархію, у 2007 р. – окрему Шепетівську єпархію на півночі регіону.

Протягом 1989-1992 рр. у кафедральному м. Хмельницькому було збудовано новий мурований кафедральний собор на честь Покрови Пресвятої Богородиці. Своє присвячення храм успадкував від невеликої церкви, що стояла в цьому районі міста від першої половини XIX до середини ХХ ст.